Kategórie
Novinky Recenzie

Recenzia: – Marneus Calgar (komiks) 4. diel

Prinášame vám krátku recenziu na štvrtý diel novej komiksovej série o Marneusovi Calgarovi.

GW a Marvel spojili sily. Vďaka tejto aliancii vznikol úplne nový projekt, ktorý poteší nadšencov komiksov a univerza Warhammer 40.000. Sériu komiksov odštartuje príbeh o Marneusovi CalgaroviChapter Masterovi kapituly Ultramarines. Jeho príbeh je rozdelený do piatich zošitov. Prvý diel bol viac menej úvodný. V druhom diely sa príbeh pekne rozbieha. Tretí diel je o prvom stretnutí mladého Calgara s Chaosom. a dnes sa spolu pozrieme na štvrté pokračovanie tejto 5 dielnej série.

Komiks napísal Kieron Gillen a ilustroval Jacen Burrows. O farebnú stránku sa postarala Java Tartaglia a písmo mal na starosti Clayton Cowles.

Príbeh sa začína brutálnymi krvavými scénami bojov Adeptus Astartes kapituly Ultramarines proti prisluhovačom Chaosu. Na scénu sa dostanú aj Heretic Astartes a ďalší bojovníci arcinepriateľa ľudstva. Nič však nezastaví Marneusa Calgara a jeho vôľu bojovať za Impérium. Calgarova pasca zaklapne a z lovca sa stáva korisť. Po boji sa Clagar opäť vracia k svojim spomienkam.

Jeho spomienky nám ukážu tréning Astartes. Táto cesta je smrtiaca a len tí najlepší dokážu prežiť. Postupne sa dozvedáme viac o procese tvorby Adeptus Astartes. Sú nám predstavené jednotlivé chirurgické zákroky aj s vysvetlením funkcií dodatočných orgánov, ktorými každý Astartes disponuje. Každý zákrok a pridanie orgánu je spájaný z konkrétnou vojenskou kariérou Marneusa Calgara. Dozvedáme sa tak viac o štruktúre kapituly Ultramarines a o samotnej minulosti hlavnej postavy. Taktiež zisťujeme viac o domovskej planéte Ultramar a v príbehu sa po prvý krát objavuje záhadná postava Inkvizítora. Tu sa však spomienky končia a tak sa vraciame späť do prítomnosti.

Marneus Calgar so svojim oddielom Adeptus Astartes a pobočníkom Adepta Mechanica letia na mesiac Thuilium Minor a Calgara začína trápiť zlá predtucha. Tu príbeh vrcholí a čitateľa čaká malé prekvapenie ( ktoré možno nie je až takým prekvapením).

Štvrtý diel ma svižné, akčné tempo. Súčasnosť aj spomienky Marneusa Calgara sú pretkané akciou a už sa to začína stále viac a viac podobať na temný masaker plný krvi. Odhalenie tajomstva tvorby Adeptus Astartes je predstavené veľmi dobre a po informáciach o všeobecných dejinách Impéria sa tento diel presúva ku konkrétnym faktom zo sveta kapituly Ultramarines a jej fungovania. Grafické prevedenie je opäť úžasné a akčné scény sú tak správne „šťavnaté“. Záver príbehu sa síce tvári, že by to malo byť pre čitateľa prekvapenie, avšak dôvtipný čitateľ niečo z tohto prekvapenia vytuší skôr. Každopádne, štvrtý diel tvorí skvelú predzvesť k záveru tejto päť dielnej ságy.

Zdroj: Archív autora