Kategórie
Novinky

Metawatch WH40k 2.diel

Prinášame vám druhí diel novej série na Warhammer Community, ktorá je zameraná na competitive (súťaživé) hranie hry Warhammer 40.000

Prvý diel novej série Metawatch bol zameraný na rozhovor s jedným s popredných turnajových hráčov, Nickom Nanavatim a jeho list frakcie Harlequins.

Druhý diel sa venuje viac všeobecným, doteraz zozbieraných štatistikám z turnajového hrania a na konci článku nájdete dva zaujímave listy pre frakcie Orks, Adepta Sororistas a Chaos Daemons.

Na vyhodnotení a komentovaní štatistických údajov sa podieľal známy turnajový hráč Val Heffelfinger a Peter ‘the Falcon’ Colosimo. Val Heffelfinger kooperuje s 40k Stats Centre v Frontline Gaming Network. Spolu s „Falconom“ robia rozhovori každý týždeň s najlepšími hráčmi Warhammeru. Val je tiež turnajovo aktívny hráč a patrí medzi najlepších hráčov sveta. „Falcon“ je zas tvorca stránky 40kStats.com.

Val: Posledných pár rokov sme si ja a Falcon dali úlohu preskúmať všetky údaje z turnajov, o hráčoch a o úžasných armádach, na celosvetových turnajoch Warhammer 40.000 scény. Preto je veľká česť podieľať sa na tvorbe článku Metawatch. Warhammer Community je úžasný nástroj pre socializáciou našej komunity a prehlbuje vychutnávanie si nášho hobby. Dúfame, že Metawatch zapojí komunitu a čo je dôležitejšie, dodá odvahu Warhammer hráčom vyskúšať nejaký Warhammer turnaj.

Zozbierať všetky údaje je skutočne ťažká práca, ktorú robil hlavne Falcon. Od štartu stránky 40KStats.com sa mu podarilo zozbierať viac ako 20.000 listov a zaznamenať 88.858 výsledkov zo 44.429 turnajov (do 16. novembra 2020). Vďaka týmto zozbieraným údajom vieme oveľa viac o tom ako sa hrá Warhammer 40.000. Roky dozadu sme mohli tieto veci len hádať.

Samozrejme každý, ktor zažil prehodenie jednotky na ďalšiu jednotku vie, že keď príde téma na štatistiku, tak má vo všetkom prsty malý Burgling. Tieto čísla nie sú definitívne určujúce. Je to na vás ako sa s k nim postavíte, ako zmenia vaše rozhodovanie pri budovaní listu, stratégie a samozrejme ako budete debatovať o úrovni „mety“ na internete.

Nakoniec treba, že napriek dostatočnému entuziazmu hráčov, nebolo odohraných toľko hier Warhammer 40.000, hlavne pre súčasnú situáciu vo svete. Organizátori turnajov sa musia postarať o bezpečnosť hráčov a prostredia a samozrejme tým pádom nemáme všetky údaje, ku ktorým sa dúfajme dostaneme neskôr, v zdravších časoch.

Avšak stále sa našťastie po svete niečo deje a cítime, že 28 turnajov a5.899 získaných výsledkov vytvárajú dostatočný a seriózny obraz, kde skorá „meta“ leží a kam sa uberá. Hlavne v týchto vzrušujúcich časoch vydávania nových kódexov.

AKO VYZERÁ NOVÁ META?

Val: Jeden z pohľadov ako sa na „metu“ pozerať je, že by každá frakcia mala svoj podiel 3,2 %. Jednoducho začiatočník, ktorý nemá ani páru o príbehu, sile armád, či pravidlách príde do obchodu a vyberie si armádu, ktorá sa mu zdá najkrajšia.

Avšak keď sa pozrieme na skutočné čísla zo sveta, vidíme ktoré armády sú u hráčov viac alebo menej obľúbené. Toto sa síce časom mení, ale môžeme tiež spozorovať akú veľkú majú veľkú základňu hráčov, ktorí hrajú svoju obľúbenú armádu bez ohľadu na pravidlá, či zmeny „mety“.

Je tiež ťažké pre nové armády si ukrojiť väčší kus koláča, pretože trvá nejaký čas, kým si hráči pripravia celú armádu. Sú to hlavne armády s úplne novým rozsahom modelov ako Adepta Sororitas a Genstealer Cults. Avšak aj tieto frakcie rastú a budujú si skupiny verných.

A samozrejme tu je slon o veľkosti Galaxie – Impérium. Áno, je veľmi vela frakcií, ktoré reprezentujú Impérium, ale je to tak správne. Armády Impéria tvoria 55% zo všetkých frakcií, ktoré hráči prinesú na turnaje. Pravda však je, že je to presne 55% zo všetkých frakcií, ktoré sú v hre dostupné!

Verili by ste, že Space Marine sú na turnajoch nedostatočne zastúpený? Tvoria 39% zo všetkých dostupných frakcií v hre, majú najlepšie pravidlá za dekádu a napriek tomu majú len 33% zastúpenie na turnajoch. Nanešťastie nemáme presné čísla zastúpenia Primaris Lieutenants, ale sme si istý, že „meta“ ešte pár dnesie…

Na druhú stranu, Adeptus Custoed, Death Guard a Harlequins sa objavujú oveľa častejšie, ako by ste mohli očakávať. Toto je odraz celosvetového záveru, že tieto frakcie sa perfektne hodia do nového Grad Tournament mission formátu. Je to však pravda? Ako používame údaje na zistenie úspechu frakcie na stole? Poďme sa spolu pozrieť a odhaliť troška výpočtov, ktoré sme použili.

Výherné percento

Toto je pekne priame! Je to vlastne celková percentuálna hodnota hier, ktoré frakcia vyhrala. Koniec príbehu, že? Nuž, nie tak celkom. Vysoká percentuálna hodnota je samozrejme dobrá indikácia úspešnosti frakcie na stole, ale to nie je všetko. Pre získanie celého obrazu sa treba pozrieť aj na iné indikátory.

Priemerný zisk víťazných bodov za frakciu, alebo proti frakcii

Táto hodnota udáva priemerný zisk víťazných bodov pri hraní proti nejakej frakcii, alebo priemerný zisk víťazných bodov pri hraní s určitou frakciou. Rozdiel medzi týmito číslami udáva, ako „dobrá“ je vybratá frakcie, proti druhej vybratej frakcii. Dokáže jedna armáda proti druhej získať víťazne body veľmi ľahko, alebo napriek všetkým pokusom získa málo víťazných bodov?

Turnaje s víťaznými pozíciami alebo TiWP (Tee-Whip)

Koncept TiWP je jednoduchý – meria podiel frakcií, zo všetkých armád, ktoré dosahujú skóre 4:0 a vyššie na turnajoch. Väčšina turnajov vyžaduje zisk perfektného skóre na šancu na víťazstvo a najmenej 5 kôl. Avšak skóre 4:0 indikuje, že je frakcia dostatočne schopná vyhrať turnaj.

Ak sú všetky podmienky rovnaké, frekvencia pri ktorej dosahuje frakcia skóre 4:0, by mala byť rovnaká ako jej podiel na bojisku. Takto môžeme zjednodušiť relatívny výkon frakcií vytvorením pomeru – Dokonale vyvážený pomer TiWP by sa rovnal 1 a čokoľvek vyššie indikuje nadmernú výkonnosť.

TiWP je tiež cesta, ako zaznamenať schopnosti hráčov. Adepta Sororitas a Adeptus Mechanicus majú takmer dvojnásobok očakávanej hodnoty TiWP, ale majú oveľa menšie percento výhier oproti Harlequins. To nám ukazuje, že tieto armády majú viac náročné na hranie a je treba sa ich učiť postupne, ale v rukách dobrého hráča sa im dokáže dariť prekvapivo dobre. To znamená, že vo Warhammer 40.000 záleží na schopnostiach hráča.

V tabuľke nižšie si môžete pozrieť porovnania rôznych frakcií. Vidíte nejaké ďalšie zaujímave príklady?

Takýto typ analýzy sa zlepšuje len s väčšou vzorkou. Pridaním väčšieho množstva zápasov a frakcií, ktoré sa hrávajú na turnajoch si budeme môcť všimnúť, že sa tieto hodnoty stále menia. Možno práve vy budete hráč, ktorý posunie smerom hore svoju obľúbenú frakciu. To je však už všetko čo sa týka štatistík a nižšie si môžeme prezrieť zaujímave nápady na listy.

ORKS

Falcon: Orkovia vstúpili do novej edície troška nedocenení. Nové pravidlo BLAST a sústreďovanie sa na elitné armády mnohých presvedčilo, že to znamená koniec zelenej hordy. Avšak, Orkovia sú brutálni a rafinovaní!

Orkovia na svojich nepriateľov vysypali poriadne dakka a vyhrali 4 Grand Tournaments a skončili v prvej štvorke na piatich ďalších turnajoch. Prvé úspešné listy obsahovali Speedwaaaghm spoliehajúc sa na Megatrakk Scrapiets a Shokkjump Dragstas, ktoré získali Objectives a zahnali nepriateľa. tajomsto nedávnych úspechov Orkov, je prefíkaná taktika: DA LADZ (veľkú hnusný Ghazghkull Thraka).

ADEPTA SORORITAS

Falcon: Adepta Sororitas boli spiace princezné od momentu, kedy sa dostali do rúk hráčov s svojimi novými modelmi a úplne novým kódexom. Napriek nízkemu podielu účasti na turnajoch, sa dostali na špic troch turnajov so úžasným percentom víťazstiev – 54%. Posledné FAQ ich ešte viac posilnilo a hlavne ich svätú trojicu – heavy bolter, flamer a melta zbrane.

Pre turnajové hranie dominuje Order of the Bloody Rose, ktorý ma lepšie percento víťazstiev – až 60%. Dodatočné AP a útoky idú v súhre s listami, ktoré obsahujú Repentia, Zephyrim a Seraphim. Navyše jednotky ako Mortifiers pridávajú do listov extrémnu efektivitu na strednú až veľkú vzdialenosť a táto hrozba nemôže byť súperom ignorovaná.

CHAOS DAEMONS

Falcon: Po krátkom teleporte do Immateria kvôli slabej efektivite, sa služobníci warpu opäť vracajú do novej edície s novou silou. Chaos Daemons vyhrali dva turnaje a dostali sa do prvej štvorky vo štyroch ďalších. Iba Salamanders a Harlequins majú lepší pomer víťazstiev. Avšak žiadna iná frakcie nevie vyhrávať s tak širokou škálou listov.

Iba za pár mesiacov sme sa stali svedkami efektívnosti týchto démonických manifestácií na turnajoch. Démoni sa v rôznych kombináciách ukázali ako perfektní na plnenie misie. Môžeme dokonca očakávať, že budú ešte silnejší.

Zdroj: Warhammer Community