Kategórie
Novinky Recenzie

Recenzia: – Marneus Calgar (komiks)

Prinášame vám krátku recenziu na prvý diel novej komiksovej série o Marneusovi Calgarovi.

GW a Marvel spojili sily. Vďaka tejto aliancii vznikol úplne nový projekt, ktorý poteší nadšencov komiksov a univerza Warhammer 40.000. Sériu komiksov odštartuje príbeh o Marneusovi CalgaroviChapter Masterovi kapituly Ultramarines. Jeho príbeh je rozdelený do piatich zošitov.

Komiks napísal Kieron Gillen a ilustroval Jacen Burrows. O farebnú stránku sa postarala Java Tartaglia a písmo mal na starosti Clayton Cowles.

Príbeh nás zavedie na planétu Nova Thulium v systéme Mcragge v Ultramare. Marneus Calgar z tejto planéty pochádza a opäť sa na ňu musí vrátiť a brániť ju. 29 stránok komiksu nám sprostredkováva prvotný pohľad na Calgarové vlastnosti. Jeho umiernenosť, dominantnosť, ale aj brutalitu a odvahu. Tiež sa zoznámime s vedľajším charakterom – Adeptom Mechanica, Quintusom Heximarom.

Príbeh sa delí na dve časové línie. Jedná ukazuje planétu a Calgara v súčasnosti. Jeho misiu opraviť opevnenie pred útokmi Chaosu a boj o planétu. Budovanie opevnenia je prerušené nečakaným útokom uctievačov Chaosu. Calgar so svojou údernou skupinou zasahuje, no dôvod sebevražedného útoku okultistov mu ostáva záhadou. Niečo tu nehrá a to je vlastné prvý náznak hlavnej zápletky príbehu.

Druhá časová línia sú spomienky Calgara, na jeho detstvo a výcvik. Spoznávame ho z úplne nového pohľadu, v ktorom sa jedná o schopného mladíka plného ideálov a snov. Taktiež sa tu objavuje jeho kamarát z nižších vrstiev spoločnosti, Tacitan a tvrdý tréner Crixus. Tréner má pripraviť Calgara a jeho kamarátov na testy Adeptus Astartes.

Príbeh sa končí v najlepšom a teda nám neostáva nič iné, ako čakať na pokračovanie.

Prvý diel série o Marneusovi Calgarovi je rýchla jednohubka na posedenie pri káve, čaji alebo pivku. Samozrejme nemôžete čakať celistvý príbeh, ale len časť väčšej skladačky. Táto časť je poctivé sci-fi Béčko, ktoré fanúšikov Warhammeru 40.000 určite neurazí. Milovníci Space Marines a Ultramarines si prídu na svoje. Po grafickej stránke sa jedná o podarený kúsok. Možno nie je až tak temný, ale o to viac je krvavý (v akčných scénach). Osobne som dostal presne to, čo som od toho očakával – príbeh s potenciálom v univerze, ktoré mi je veľmi blízke a to všetko v atraktívnom kabáte.

Zdroj: Archív autora